W dzisiejszym artykule przedstawiamy dwa gatunki sosen: sosna pospolita (Pinus sylvestris) i sosna  górska (Pinus mugo).

Są to dwa gatunki, które możecie spotkać zarówno w środowisku naturalnym, jak i w aranżacjach ogrodowych.  Znajomość obu gatunków jest wiedzą obowiązkową, ze względu na rodzime pochodzenie sosen.

sosna_pospolita

Filmik:

aplikacja_do_projektowania_ogrodów

pinus_sylvestris

Drzewo rodzime, często spotykane w lasach. Charakterystyczną cechą jest prosty pień, zakończony parasolowatą lub stożkową koroną.

WYSOKOŚĆ: może osiągać nawet do 45 m wysokości.

IGŁY:  Igła ma od 4- 7 cm długości. Wyraźnie podłużnie skręcone, pokryte  woskowym nalotem. Igły osadzone po dwie.

SZYSZKI: niewielkie, do 3 – 7 cm długości, nieregularne, łuski wąskie, sztywne.

STANOWISKO/GLEBA: tolerancyjna do wielu rodzajów gleb, może rosnąć na podłożu piaszczystym, gliniastym i torfowym. Najbardziej odpowiednie jest dla niej podłoże  o pH 4,5 – 6.

Jest rośliną światłolubną, źle znosi zacienienie.

Najlepiej rośnie na glebie suchej lub umiarkowanie suchej.

ZASTOSOWANIE:  występuje w środowisku naturalnym. Jedno z najpospolitszych drzew Polski. Może być stosowana w dużych ogrodach lub parkach. Ma duże znaczenie gospodarcze; dostarcza cennego drewna.

sosna_pospolita_w_ogrodzieSosna pospolita – pokrój, igły, szyszki.

kosówka

Sosna górska zwana także kosodrzewiną lub kosówką. Jest to szeroko rozpostarty krzew z malowniczo pokładającymi się gałęziami. Związana szczególnie z krajobrazem górskim. Gatunek pod ochroną!

WYSOKOŚĆ:  do 3 m

IGŁY:  ciemnozielone, osadzone po dwie, sztywne, skręcone. O długości ok. 3- 8 cm.

SZYSZKI: do 5 cm długości, jajowate, żółtobrązowe.

STANOWISKO/GLEBA: roślina tolerancyjna pod  względem podłoża, odczynu gleby oraz wilgotności. Mało wymagająca i bardzo wytrzymała sosna. Stanowisko słoneczne. Najlepiej rośnie na glebie o odczynie kwaśnym i na suchej glebie.

ZASTOSOWANIE:  duża liczba odmian sosny górskiej sprawia, że znajduje wiele zastosowań: w parkach, w zadrzewieniach krajobrazowych, przy rekultywacji terenów, na terenach zieleni publicznej, a także w ogrodach przydomowych. Świetnie sprawdza się w kompozycjach wrzosowiskowych i w ogrodach skalnych. Dobrze prezentuje się sadzona w grupach oraz jako soliter.

 

sosna_górskaKosodrzewina – pokrój i szyszki

W następnych artykułach kolejne gatunki  i odmiany sosen.

Źródła zdjęć: encyklopedia.lasypolskie.pl, wlin.pl,  drzewapolski.pl, zielonyogrodek.pl, drzewa.nk4.netmark.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpac


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>