Ostatni artykuł o sosnach poświęcimy na omówienie dwóch różnych gatunków: sosny drobnokwiatowej (Pinus parviflora) oraz sosny nadmorskiej (Pinus pinaster).

projektowanie_ogrodów_wrocław

sosna_drobnokwiatowa

Wolno rosnące drzewo, o nieregularnym pokroju. Ze względu na swój  dekoracyjny pokrój i ozdobne igły oraz szyszki, świetnie sprawdzi się jako soliter.

WYSOKOŚĆ: po 30 latach osiąga ok. 6 m.

IGŁY: wyrastające w pęczku po 5 (sosna 5-igielna), z wierzchu zielone, od spodu pokryte białymi paskami, poskręcane co potęguje efekt dwukolorowości.

STANOWISKO/GLEBA: niewielkie wymagania pokarmowe i wilgotnościowa. Dobrze rośnie na przepuszczalnej glebie. Najlepiej rosną na glebie o odczynie lekko kwaśnym. Mają dużą odporność na mrozy i suszę. Jak u innych sosen, warunkiem koniecznym jest dobre nasłonecznienie.

ZASTOSOWANIE:  ze względu na swój atrakcyjny wygląd, najlepiej sadzić ją jako solitery. Dobrze będzie wyglądać zarówno w ogrodach japońskich, jak i nowoczesnych aranżacjach.

pinus_parviflora                          Niezwykle oryginalna sylwetka oraz poskręcane igły sosny drobnokwiatowej.

sosna_nadmorska

Gatunek sosny występujący raczej w krajobrazie naturalnym, niż w ogrodach przydomowych. Posiada charakterystyczny pokrój ze spłaszczoną, szeroką koroną.

WYSOKOŚĆ: ok. 20-25 m.

IGŁY: po dwie igły w pęczku, spiczaste, sztywne, długie (nawet do 20 cm długości).

STANOWISKO/GLEBA: preferuje obszary o wilgotnym powietrzu. Gatunek odporny na wiatry dość wrażliwy na suszę i mrozy. Wymaga stanowisk słonecznych.

ZASTOSOWANIE:  znajduje zastosowanie w przemyśle – wyciąg z tej sosny, jest stosowany w kremach ochronnych i innych kosmetykach. Sadzona również w celu dostarczenia drewna oraz do zalesiania obszarów.

pinus_pinaster                                                                 Sosna nadmorska w krajobrazie naturalnym.

Źródła: pl.pinterest.com, ogrodeus.pl, ogrodek.pl, polskiekrajobrazy.pl, garnek.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>