W dzisiejszym artykule przedstawimy sosnę czarna (Pinus nigra) oraz jej odmianę ‚Nana (Pinus nigra ‚Nana’). Te dwie rośliny oraz mnóstwo innych odmian sosen znajdziecie w naszej aplikacji do projektowania ogrodów MyGreenSpace. Możecie je wykorzystać do zaprojektowania swoich ogrodów przydomowych.

projektowanie_ogrodów_warszawasosna_czarna

Dorodne zimozielone drzewo o solidnym i prostym pniu pokrytym niemal czarna korą – stąd nazwa. Gatunek odporny na ciężkie warunki klimatyczne i glebowe. Początkowo młode rośliny przybierają stożkowaty pokrój, z wiekiem przybiera „parasolowaty” kształt, podobny do sosny pospolitej.

WYSOKOŚĆ: po 20 latach osiąga 5 m.

IGŁY: dość długie, do 15 cm długości, ciemnozielone sztywne, kłujące – nadają sośnie intensywny, ciemny kolor.

STANOWISKO/GLEBA: najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża wapienne, o podwyższonym pH, więc nie jest dobrym pomysłem, sadzić ją na wrzosowiskach. Tak jak u innych sosen, stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, znosi jednak lekkie, ażurowe zacienienie. Dobrze radzi sobie z jałowym podłożem oraz z niedoborem wody. Sosna jest bardzo wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie podłoża.

ZASTOSOWANIE:   ze względu na swoja  wytrzymałość często była kiedyś sadzona wzdłuż dróg. Dodatkowo wytwarza solidny korzeń palowy – co sprawia, że jest wykorzystywana do umacniania nadmorskich wydm i piaszczystych skarp.

Nadaje się do dużych założeń ogrodowych i parkowych. Znajduje również zastosowanie do obsadzania terenów przemysłowych. Ładnie wygląda również sadzona jako soliter.

pinus_nigraSosna czarna (Pinus nigra)

sosna_czarna_nanaOdmiana sosny czarnej o stożkowatym pokroju, która będzie stanowić atrakcyjne uzupełnienie rabat w ogrodzie.

WYSOKOŚĆ:  osiąga ok. 2- 3 m.

IGŁY:  dość długie, do 15 cm długości, ciemnozielone sztywne, kłujące – nadają sośnie intensywny, ciemny kolor.

STANOWISKO/GLEBA:  najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża wapienne, o podwyższonym pH. Tak jak u innych sosen, stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, znosi jednak lekkie, ażurowe zacienienie. Dobrze radzi sobie z jałowym podłożem oraz z niedoborem wody. Sosna jest bardzo wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie podłoża. Jest mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE:   ze względu na swoje niewielkie rozmiary doskonale sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalniakach, na balkonach, rabatach.

pinus_nigra_nanaSosna czarna ‚Nana’ (Pinus nigra ‚Nana’)

Źródła zdjęć: ogrodeus.pl, allegro.pl, pinterest.com, duzeiglaki.pl, archiwum.allegro.pl

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>