Pora na przedstawienie dwóch odmian sosny bośniackiej, które znajdują się w naszej aplikacji do projektowania ogrodów MyGreenSpace.  Są to sosna bośniacka ‚Compact Gem’ (Pinus  heldreichii ‚Compact Gem’) oraz sosna bośniacka ‚Smidtii’ (Pinus  heldreichii ‚Smidtii’).

projektowanie_ogrodów_wrocław

sosna_bośniacka_compact_gem

Sosna o zwartym pokroju, która ładnie wyróżnia się na rabacie spośród innych roślin, ze względu na intensywną zieleń igieł oraz atrakcyjny pokrój. W wieku 10 lat przybiera stożkowaty pokrój.

WYSOKOŚĆ: w wieku 10 lat ok. 100 cm.

IGŁY: gęste, sztywne, kłujące, długości 8 cm. Skupione na końcach pędów. Igły koloru zielonego, błyszczące na słońcu.

STANOWISKO/GLEBA: najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża o lekko zasadowym pH. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale znosi również lekkie zacienienie. Roślina mrozoodporna na terenie prawie całego kraju z wyjątkiem Suwalszczyzny i Podhala.

ZASTOSOWANIE:   roślina idealna do ogrodów skalnych, sadzona wśród innych roślin iglastych. Może być również sadzona na słonecznej rabacie.

pinus_heldreichii_compact_gemSosna bośniacka ‚Compact Gem’

sosna_bośniacka_smidtii

Wdzięczna odmiana sosny bośniackiej, która będzie sie prezentowała ładnie zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga do 30 m.

IGŁY:  o długości 8 – 10 cm, sztywne, kłujące, intensywnie zielone.

STANOWISKO/GLEBA:  najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża o lekko zasadowym pH. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale znosi również lekkie zacienienie. Roślina mrozoodporna na terenie prawie całego kraju z wyjątkiem Suwalszczyzny i Podhala.

ZASTOSOWANIE:   roślina, ze względu na swoje małe rozmiary może być stosowana w małych ogrodach, na skalniakach, również w donicach, pojemnikach na tarasach i balkonach.

Warto zastosować tą odmianę sosny w kompozycji kolorystycznej z innymi iglakami, np.: z jałowcem łuskowaty ‚Blue Carpet’.

UWAGA: niskie odmiany sosen są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

pinus_hedreichii_smidtiiSosna bośniacka ‚Smidtii’

Źródła zdjęć: ogrodeus.pl, allegro.pl, pinterest.com, drzewa.com.pl, szkolka-przytok.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>