W dzisiejszym artykule przedstawimy sosnę bośniacką (Pinus heldreichii) oraz jej odmianę: sosnę bośniacką ‚Satellit’ (Pinus heldreichii ‚Satellit’).

Pamiętajcie, że wszystkie sosny przedstawione przez nas w artykułach znajdują się w aplikacji MyGreenSpace. Możecie wykorzystać je w aranżacji swoich ogrodów przydomowych.

projektowanie_ogrodów_warszawa

sosna_bosniacka

Sosna o średniej wielkości, mało wymagająca. Dobrze sprawdzi się w każdym ogrodzie przydomowym.  Gałęzie skierowane ku górze, co nadaje jej zwartego i gęstego pokroju.

WYSOKOŚĆ: w wieku 10 lat osiąga ok. 1,5 m.

IGŁY: długości 6 – 8 cm, skupione na końcach pędów, co nadaje jej wrażenie gęstego wyglądu.  

STANOWISKO/GLEBA: najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża o lekko zasadowym pH. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale znosi również lekkie zacienienie. Roślina mrozoodporna na terenie prawie całego kraju z wyjątkiem Suwalszczyzny i Podhala.

ZASTOSOWANIE: roślina idealna do ogrodów skalnych, sadzona wśród innych roślin iglastych. Może być również sadzona na słonecznej rabacie.

pinus_heldreichiiSosna bośniacka w ogrodzie

sosna_bośniacka_satellit

Gęsto rosnąca sosna o zwartym pokroju, która może być tłem dla innych roślin na rabacie lub być ozdobą rabaty. Początkowo stożkowaty, przysadzisty pokrój, z wiekiem przybiera bardziej kolumnową sylwetkę.

WYSOKOŚĆ: po 10 latach osiąga 1,5 – 2 m.

IGŁY:  długie, sztywne, kłujące, które charakterystycznie zaginają się w stronę pędu.

STANOWISKO/GLEBA:  najchętniej rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Preferuje podłoża o lekko zasadowym pH. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale znosi również lekkie zacienienie. Roślina mrozoodporna na terenie prawie całego kraju z wyjątkiem Suwalszczyzny i Podhala.

ZASTOSOWANIE: dobrze poradzi sobie na rabatach, pośród innych roślin. Dosyć ładnie wygląda pośród roślin o srebrzystych igłach, np.: świerk kłujący ‚Glauca Globosa’ lub jałowiec łuskowaty ‚Blue Carpet’.

pinus_heldreichii_satellitSosna bośniacka ‚Satellit’

Źródła zdjęć: ogrodeus.pl, pinterest.com, e-ogrody.pl, allegro.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>