W dzisiejszym artykule opiszemy sosnę rumelijską (Pinus peuce) oraz sosnę Thunberga ‚Banshosho’ (Pinus thunbergii ‚Banshosho’).

projektowanie_ogrodów_wrocławsosna_rumelijska

Drzewo o regularnym stożkowym pokroju.

WYSOKOŚĆ: od ok. 10 – 15 m.

IGŁY: pędy mocne, sztywne. Igły zebrane po 5 w pęczku. Długie, ok. 10 cm długości. Szarozielone, cienkie, ułożone gęsto na pędzie i skierowane wyraźnie ku górze.

STANOWISKO/GLEBA: wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie. Ma przeciętne wymagania co do gleby i stanowiska. Całkowicie wytrzymała na mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje średnio zasobne gleby i słoneczne stanowiska.

ZASTOSOWANIE: ze względu na osiągane rozmiary polecana do dużych ogrodów przydomowych i terenów parkowych, a także zieleni osiedlowej. Sadzona pojedynczo lub w grupie innych roślin iglastych.

pinus_peuceSosna rumelijska (Pinus peuce)

sosna_thunberga_banshosho

Ciekawa odmiana sosny, która w ciągu swojego życia przybiera różne formy pokrojowe. Na początku pokrój nieco luźny, stożkowaty, wyprostowany. Po kilku latach tworzy zwartą, silnie zagęszczoną, owalną koronę.

WYSOKOŚĆ: osiąga ok. 1 m, jednak osobniki bardzo stare osiągają 1,5 – 2 m.

IGŁY:  pędy lekko wzniesione i zakończone dużym jasnym pąkiem. Igły jasnozielone.

STANOWISKO/GLEBA: roślina łatwa w uprawie . Nie ma dużych wymagań co do stanowiska. Nadaje się nawet na suche i mało urodzajne gleby. Jedyne czego wymaga, to jak inne sosny, należy ją sadzić na stanowiskach słonecznych. Warto też przynajmniej raz w roku podsypać ją na wiosnę nawozem uniwersalnym. Nie jest całkowicie odporna na mrozy: młode okazy mogą przemarzać, dlatego na zimę należy je okrywać lub sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.

ZASTOSOWANIE: ze względu na ograniczone rozmiary nadaje się do mniejszych ogrodów przydomowych. Najlepiej ją sadzić pojedynczo, żeby wyeksponować jej walory. Jeżeli sadzimy ją w grupie, należy zostawić jej nieco miejsca, żeby zapewnić jej dobre doświetlenie.

Sosna znajduje również zastosowanie jako bonsai.

pinus_thunbergii_banshoshoSosna Thunberga ‚Banshosho’ sadzona pojedynczo lub w grupie roślin.

 Źródła zdjęć: kurowski.pl, pinterest.com, drzewa.com.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>