Na dzisiaj przygotowaliśmy dla Was dwie oryginalne sosny: sosna górska ‚Varella’ oraz sosna pospolita ‚Auera’.

Pierwsza z sosen wyróżnia się swoimi nietypowymi igłami, druga pięknie prezentuje się w naszym ogrodzie przydomowym, ze względu na piękną barwę igieł.

Prosty w uprawie krzew o oryginalnym wyglądzie. Odmiana przyciągająca wzrok ze względu na nietypowe igły.

sosna_varella

aplikacja_do_projektowania_ogrodów

pinus_mugo_varella

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga ok. 70 cm.

IGŁY:  latem na krzewie pojawiają się ‚pofalowane’ igły, które wyrastają poza obręb krzewu, w ten sposób krzew przybiera postać „puszystej” kulki.

Dodatkową zaletą są pojawiające się wiosną, młode przyrosty o jasnozielonym zabarwieniu, które tworzą kontrast z ciemnozielonymi igłami.

STANOWISKO/GLEBA:  tak jak inne sosny, ma małe wymagania glebowe oraz dobrą zdolność  adaptacji do środowiska: toleruje podłoża kamieniste, piaszczyste, piaszczysto-gliniaste czy żyzne, przepuszczalne i próchnicze, może rosnąć na glebach od zasadowych (!) po kwaśne. Będzie więc rosła i na skałach wapiennych i na torfowiskach.

Jest rośliną światłożądną, lubi stanowiska o pełnym nasłonecznieniu.

Dobrze znosi okresowe niedobory wody oraz suche zanieczyszczone powietrze.

Jest całkowicie mrozoodporna na  terenie całego kraju.

ZASTOSOWANIE:   roślina dobrze prezentuje się na rabatach, zarówno sadzona w grupach, jak i w towarzystwie innych roślin. Świetnie nadaj się również do kompozycji wrzosowiskowych, do ogrodu skalnego, nad oczka wodne.

UWAGA: niskie odmiany sosny górskiej są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

pinus_varella

Sosna górska ‚Varella’ sadzona w grupie oraz na rabacie z innymi roślinami zimozielonymi.

sosna_aurea

Drzewo o nieregularnej, stożkowatej koronie, wyróżniające się na tle innych roślin.

WYSOKOŚĆ:  po dziesięciu latach osiąga ok. 2 – 2,5 m.

IGŁY:  bardzo ładne, długie i gęsto rosnące igły w kolorze jasnozielonym, które zimą przybierają ciekawą, żółtą barwę.

STANOWISKO/GLEBA: ma małe wymagania glebowe. Najbardziej odpowiednia jest przeciętna gleba ogrodowa o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze znosi też półcień. Jest gatunkiem mrozoodpornym. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

ZASTOSOWANIE:   doskonale nadaje się do dużych i małych ogrodów. Ładnie prezentuje się pojedynczo i w grupie. Dobrze wygląda na tle innych roślin zimozielonych o ciemnozielonych igłach, dlatego świetnie sprawdzi się w barwnych kompozycjach.

Ciekawie wygląda jako element ogrodów skalnych.

pinus_aurea

Źródła zdjęć: archiwumallegro.com.pl, euroogrod.com.pl , allegro.pl, futuregardens.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>