Dwie odmiany sosny pospolitej, których nie użyjecie na rabatach w mniejszych kompozycjach roślin, ale za to świetnie sprawdzą się jako rośliny sadzone pojedynczo.

Są to sosna pospolita ‚Fastigiata’ (Pinus sylvestris ‚Fastigiata’) oraz sosna pospolita ‚Watereri’ (Pinus sylvestris ‚Watereri’).

projektowanie_ogrodów_warszawa

sosna_pospolita_fastigiata

Odmiana sosny pospolitej o smukłym, kolumnowym pokroju. W naszych ogrodach może stanowić piękny smukły akcent kompozycyjny.

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga wysokość ok 2- 2,5 m, jednak w sprzyjających warunkach może osiągnąć kilka metrów.

IGŁY:  roślina wytwarza liczne, skierowane do góry pod kątem ostrym gałęzie, które otulają pień. Igły długie (ok. 6 cm), sztywne i kłujące, o chłodnym, szarozielonym odcieniu. Igły zebrane po dwie w pęczku.

STANOWISKO/GLEBA:  dobra adaptacja w stosunku do gleby: może rosnąć nawet na ubogich, piaszczystych, kamienistych, torfowych, bagiennych glebach o różnym pH.

Szczególnie ważne jest stanowisko – sosna jest światłożądna, dlatego należy ją sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Rośliny sadzone w cieniu, mają niezbyt ładną, powyginaną sylwetkę i częściej chorują.

Są wytrzymałe na susze, jednak źle znoszą zanieczyszczenia powietrza.

ZASTOSOWANIE:   świetnie sprawdzi się na słonecznych rabatach jako soliter, który będzie stanowił silny akcent wertykalny i wprowadzi nieco urozmaicenia w kompozycji o układzie horyzontalnym. Ładnie wygląda również w zestawieniu z innymi sosnami.

pinus_sylvestris_fastigiata

Sosna pospolita ‚Fastigiata’ w ogrodowych kompozycjach

sosna_pospolita_watereri

Gęsta odmiana o krzaczastym, lekko stożkowatym kształcie.

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga 100- 150.

IGŁY:  ma krótkie, sztywne pędy, igły kłujące, rosną po dwie i mają srebrzysty lub niebieskawy odcień.

STANOWISKO/GLEBA:  małe wymaganie glebowe. Do poprawnego wzrostu wystarcza mu przeciętna gleba ogrodowa o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Sosna mrozoodporna. Jednak jest dość wrażliwa na silnie zanieczyszczone powietrze. Zaletą tej sosny, jest to że nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

ZASTOSOWANIE:   nadaje się do małych ogrodów, zarówno sadzona pojedynczo, jak i w grupie. Ciekawie wygląda również w kompozycjach wrzosowiskowych. Możemy ją również wykorzystać w szpalerze roślin, tworzących ogrodzenie.

pinus_sylvestris_watereriSosna pospolita ‚Watereri’

Źródła zdjęć: pl.pinterest.com, ogrodeus.pl, euroogrod.com.pl/,

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>