W tym artykule przedstawimy dwie niezwykle wdzięczne odmiany sosny górskiej, które możemy wykorzystać w naszych ogrodach przydomowych.

Są to sosna górska ‚Pumilio’ (Pinus mugo ‚Pumilio’) oraz sosna górska ‚Humpy’ (Pinus mugo ‚Humpy’).

projektowanie_ogrodów_wrocław

aplikacja_do_projektowania_ogrodów

sosna_pospolita_pumilio

Niewielka odmiana sosny górskiej o krzaczastym, dość rozłożystym pokroju.

WYSOKOŚĆ:  40 – 60 cm.

IGŁY:  krótkie, ciemnozielone igły, gęsto rosnące, osadzone po dwie w pęczku.

STANOWISKO/GLEBA:  małe wymagania glebowe, rośnie prawie na każdej glebie ogrodowej. Najlepiej rośnie na glebie o odczynie kwaśnym.

Tak jak wszystkie sosny dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ale znosi również stanowiska lekko zacienione. Jest odporna na mrozy.

ZASTOSOWANIE:  ze względu na swoje niewielkie rozmiary świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach, na rabatach z innymi roślinami, w ogrodach skalnych czy na wrzosowiskach.

Może być sadzone w grupie, jak i pośród innych roślin. Dobrze sprawdza się również w donicach na tarasach lub balkonach.

UWAGA: niskie odmiany sosny górskiej są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

pinus_mugo_pumilioSosna górska ‚Pumilio’

sosna_górska_humpy

Odmiana sosny o płaskokulistym pokroju i nieco krzaczastej formie.

WYSOKOŚĆ:  30 -50 cm.

IGŁY:  gęsto rosnące pędy, igły wyrastające po dwie z pęczka, krótkie, ostre, kłujące, ciemnozielone.

Na końcach pędów znajdują się długie, pionowe pąki.

STANOWISKO/GLEBA:   małe wymaganie glebowe, do poprawnego wzrostu wystarcza jej przeciętna gleba ogrodowa. Jednak najlepiej rośnie na glebach luźnych. Wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego, jednak znosi również niewielkie zacienienie. Jest całkowicie mrozoodporna. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

ZASTOSOWANIE:   dobrze prezentuje się jako element alpinariów oraz ogrodów skalnych.  Świetnie sprawdza się również na wrzosowiskach, w kompozycji z innymi roślinami.

Dobrze znosi również uprawę w donicach, dlatego może być ozdobą naszych balkonów i tarasów.

UWAGA: niskie odmiany sosny górskiej są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

 

pinus_mugo_humpySosna górska ‚Humpy’ na rabacie oraz w donicy.

Źródła zdjęć: imged.pl, drzewa.com.pl, euroogrod.com.pl, allegro.pl, archiwum.allegro.pl.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>