Pora na kolejne dwie sosny, które z powodzeniem możemy stosować w swoich ogrodach przydomowych. Mamy nadzieję, że zainspirujecie się i stworzycie własne aranżacje zieleni  z wykorzystaniem tych gatunków i odmian. Są to sosna górska ‚Grüne Welle’ oraz sosna górska ‚Benjamin’.

sosna_górska_benjamin

aplikacja_do_projektowania_ogrodów

sosna_górska_grune_welle

Karłowata , wolno rosnąca odmiana sosny górskiej. Pokrój gęsty, zwarty.

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga ok. 20 cm wysokości.

IGŁY:  krótkie, ciemnozielone, gęsto osadzone na pędach.

STANOWISKO/GLEBA:  sosna mało wymagająca, dlatego można ją sadzić na różnych stanowiskach. Należy jednak pamiętać, aby sadzić ją w miejscach dobrze nasłonecznionych. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane.

ZASTOSOWANIE:   ze względu na jej miniaturowe rozmiary , będzie się dobrze prezentować w ogrodach skalnych lub na wrzosowisku. Szczególnie wdzięcznie będzie wyglądała szczepiona na pniu. Dobrze sprawdza się również jako roślina pojemnikowa, na tarasach i balkonach.

UWAGA: niskie odmiany sosny górskiej są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

pinus_mugo_grune_welleSosna górska ‚Grüne Welle’

pinus_mugo_benjaminOdmiana kosodrzewiny o kulistym, lekko spłaszczonym i zwartym pokroju.

WYSOKOŚĆ:  po 10 latach osiąga 40 – 60cm.

IGŁY:  długie, ciemnozielone, gęsto osadzone igły. Po dwie w pęczku. Igły rozchodzą się promieniście. Na końcach gałązek znajdują się jasne pąki.

STANOWISKO/GLEBA:  nie jest wybredna co do gleby, ma małe wymagania wilgotnościowe. Jest światłolubna, ale znosi również umiarkowane nasłonecznienie. Jest odporna na mrozy.

ZASTOSOWANIE:   może być sadzona samodzielnie lub w grupach. Tak jak inne sosny tego gatunku dobrze sprawdzi się na rabatach z innymi roślinami, na wrzosowiskach, ogrodach skalnych.

Dobrze wygląda w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Dobrze sprawdzi się również na balkonach i tarasach, jako roślina do pojemników.

UWAGA: niskie odmiany sosny górskiej są szczególnie narażone na psi mocz, co może spowodować żółknięcie i opadanie igieł. W ogrodzie,  w którym występuje pies, możemy zastosować niskie płotki wokół rabat z sosnami lub stosować sosny w formie piennej.

projektowanie_ogrodów_wrocławSosna górska ‚Benjamin’

Źródła zdjęć: kurowski.pl, sosny-mikoryza.pl, pro-faber.ro, euroogrod.com.pl, allegro.pl, rostliny.net.

Zajrzyjcie na nasze strony na Facebook’u, Google+, Pinterest, Twitterze i bądźcie z nami na bieżąco.

Na naszym blogu co tydzień mamy dla Was nową porcję artykułów z inspiracjami, poradami, które pomogą Wam w projektowaniu ogrodów. Wykorzystajcie je w aranżacji własnego zielonego miejsca.

Pozdrawiamy!

Zespół MyGreenSpace


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>