projektowanie_ogrodów_wrocław

Prawidłowy dobór urządzeń poszczególnych grup docelowych ma zachęcać dzieci do intensywnej zabawy tak, aby w sposób aktywny same podnosiły swoją sprawność fizyczną, co jest istotne szczególnie w świetle ostatnich badań, z których wynika, że : „Nadwaga i otyłość u dzieci to w Polsce już prawdziwa epidemia. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Skala problemu wśród młodego pokolenia.”1*

I. Wybór urządzeń

plac_zabaw

Każde urządzenie zabawowe, zgodnie z normą PN-EN 1176, ma przypisaną, dookoła niego, tzw. powierzchnię zderzenia, na której nie może się nic znajdować. Dla większości urządzeń zabawowych powierzchnie zderzenia mogą na siebie nachodzić, a wyjątkiem są zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele i kolejki linowe. Zatem podstawową kwestią przy wyborze urządzeń jest powierzchnia, jaką dysponujemy na budowę placu zabaw. Elementy muszą się na niej zmieścić „bezpiecznie”. Zwykle wyboru urządzeń dokonujemy we współpracy z projektantem, który rozmieszcza je na projekcie i nanosi przypisane im powierzchnie zderzenia – poniżej przedstawiamy przykładowe rozmieszczenie urządzeń z zachowaniem obostrzeń, dotyczących urządzeń dynamicznych:

projektowanie_ogrodów_zielona_góra

Pomimo, że sytuacja na polskich placach zabaw uległa znacznej poprawie, to nadal, jak wynika z naszych obserwacji, pojawiają się trudności z wyborem funkcjonalnych urządzeń i odpowiedniej nawierzchni. Obserwując już powstałe place zabaw, często mamy wrażenie, że są puste, że dzieci się nich nudzą, dlatego istotny jest wybór takich urządzeń, które zachęcałyby do aktywności fizycznej.

Najlepiej jest, jeśli najmłodsi mają do dyspozycji kreatywne place zabaw i możliwość rozwoju poprzez własne pomysły. W przypadku urządzeń pojedynczych wybierajmy urządzenia dynamiczne takie jak huśtawki, bujaki, kolejki linowe, a w przypadku zestawów zabawowych – zestawy z wieloma funkcjami, które dla dzieci stanowią wyzwania, albo sami spróbujmy stworzyć taki zestaw, który będzie atrakcyjny dla dzieci. Pomocne w tworzeniu takich zestawów są „systemy”, jakie wiele firm proponuje.

Największą zaletą jest to, że tak stworzony zestaw będzie posiadał certyfikat bezpieczeństwa PN-EN 1176 i można go zastosować w przestrzeni. Zazwyczaj elementy składowe różnych modułowych systemów są podzielone na kilka grup, a każda z nich to zbiór elementów o tych samych funkcjach.

Przykładowe grupy to: płaszczyzny, drabinki skośne, pomosty, wejścia, zejścia, zjeżdżalnie, wieże, podesty i urządzenia pomocnicze. Konstruowanie zestawów w oparciu o modułowe systemy następuje poprzez wybór odpowiednich elementów, z prezentowanych powyżej grup, oraz przestrzeganie ogólnych zasad zawartych w opisach systemów. Wizualizacje wybranej kombinacji modułów może też wykonać firma posiadająca system.
projektowanie_ogrodów_warszawa

Prawo zamówień publicznych, pozwala obecnie na wprowadzanie pozacenowych kryteriów oceny ofert, a nie tylko korzystanie z jednego, jakim do tej pory była tylko cena. Dlatego tak ważne jest przygotowanie prawidłowego opisu funkcjonalnego.

Opis funkcjonalny urządzeń zabawowych w procedurach przetargowych (i innych) pod kątem najkorzystniejszej, nie tylko finansowo, oferty, powinien zawierać – wymagania funkcjonalne dla tych urządzeń, napisane w formie jasnej, ale o takim stopniu szczegółowości, aby umożliwić składanie ofert równoważnych, wymagania zachowania powierzchni zderzeń dla poszczególnych urządzeń (określanie szczegółowych wymiarów w specyfikacji, często w formie wymiarów sześcianu opisującego urządzenie, skutkuje tym, że część oferentów podaje dokładnie takie wymiary, ale w rzeczywistości są one inne, co nie gwarantuje, że wymiary powierzchni zderzeń, przewidziane w projekcie, zostaną zachowane, wymagania estetyczne (opcjonalnie) – np. wieża z dachem lub bez, określona kolorystyka, itd.

II. Kryteria jakościowe oraz możliwe opcje wykonania elementów placów zabaw

Obecnie na naszym rynku znaleźć można wielu producentów różnorodnych urządzeń zabawowych, a także firm zajmujących się budową placów zabaw. Wybór na pewno nie jest łatwy. Trzeba mieć na uwadze, że czasem można trafić na wykonawców, którzy w zakresie projektowania placów zabaw i kwestii bezpieczeństwa mają bardzo małe lub nawet zerowe doświadczenie i wiedzę. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na detale konstrukcyjne urządzeń na placach zabaw i wynikające z nich różnice pomiędzy wykonawcami. Warunkują one bowiem jakość i trwałość rozwiązań oraz mają pierwszorzędne znaczenie. Należy pamiętać, że podając w specyfikacji „huśtawka podwójna”, bez określania jej parametrów jakościowych i wymiarowych, możemy otrzymać produkt inny niż zakładaliśmy. Ponieważ ile firm na rynku, tak wiele rozwiązań, nie może dziwić sytuacja, w której zarówno solidny, duży zestaw zabawowy oraz mały, niestabilny i wykonany z kiepskiego materiału są na równi określane mianem zestawu zabawowego. Dlatego bardzo ważny jest opis zastosowanej technologii:

  • Rodzaj drewna:
  1. a) drewno rdzeniowe – najsłabsze; b) drewno klejone ; c) drewno bezrdzeniowe – polecane ze względu na korzystne parametry jakości do ceny surowca; stosunkowo za niewielką dopłatą można zastosować drewno modrzewiowe o ponad dwukrotnie większej trwałości niż drewno sosnowe;
  • Rodzaj metalu: a) stal ocynkowana i malowana proszkowo b) stal nierdzewna

 

  • Poszycia dachów i barier: a) drewniane; b) z wodoodpornej sklejki laminowanej; c) z płyty HPL;

 

  • Konstrukcje dachów i barier: a) oparte na łączeniu samych płyt bez konstrukcji nośnej – najsłabsze; b) konstrukcja drewniana; c) konstrukcja z rur stalowych (np. fi 30) ocynkowanych ogniowo;

 

  • Podłogi: a) ze sklejki z powierzchnią antypoślizgową; b) z desek ryflowanych (antypoślizgowe); podłogi wież mogą być o wymiarach np. 1x1m, albo 1,2×1,2 m (wtedy całe zestawy są większe);

 

  • Belka górna huśtawek wahadłowych: a) drewniana – niepolecana b) stalowa, ocynkowana ogniowo;

 

  • Ślizgi: a) z laminatu; b) dół z blachy nierdzewnej, boki plastikowe; c) w całości ze stali nierdzewnej – polecane z uwagi na wytrzymałość i elegancki wygląd.

 

*http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=92 z dnia 20.04.2015r.

Materiały i źródła zdjęć: http://fior-placezabaw.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>