Pierwszą podróż odbędziemy w kierunku południowo – zachodniej Europy i Afryki północnej. Włochy, Hiszpania i Maroko – każdy z tych krajów ma do zaoferowania bardzo wiele inspirujących założeń ogrodowych. Ze względu na strefę klimatyczną dobór gatunkowy jest imponujący. Całości dopełnia wspaniała architektura.

Prezentujemy zatem subiektywny wybór trzech najpiękniejszych przykładów ogrodów śródziemnomorskich.

Willa d’Este, Tivoli, Włochy

Spektakularny ogród renesansowy  kryje w swoim wnętrzu niezliczoną ilość fontann.

 

Triumf baroku. © M. Benedetti, villadestetivoli.info

Triumf baroku. © M. Benedetti, villadestetivoli.info

Willa d’Este w Tivoli znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Usytuowana w pobliżu Rzymu, została stworzona przez Kardynała Ippolito II d’Este, który rozczarowany brakiem elekcji na funkcję papieża zapragnął luksusów na wzór willi rzymskich czy francuskich.

Niesamowity ogród przynależący do budynku zaprojektował i wykonał architekt Alberto Galvani z ogromną ilością artystów i rzemieślników. Willa została odnowiona w połowie XIX wieku, po latach popadania w ruinę i od tego czasu nieprzerwanie jest powodem do dumy, wraz z ogrodem goszcząc co roku tłumy turystów.  Villa d’Este jest aktualnie także istotnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych.

Kolekcja grot i fontann reprezentuje model naśladowany w ogrodach całej Europy, w szczególności tych zaprojektowanych w manierystycznym i barokowym stylu. Ogród obfitujący w tarasy, schody, strome skarpy i promenady przywodzi na myśl wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie. System transportu wody przypomina również wysoko rozwinięty system akweduktów i tuneli projektowanych przez Rzymian.

Ścieżka 100 fontann to najdłuższa promenada, mająca największy wpływ na scenografię ogrodu. Stała się ona tłem dla wielu filmów, jest widoczna np. w scenie bankietowej w ‘Ben Hur’ Williama Wylera.

Po lewej stronie promenady znajduje się Fontanna dell’Ovato, najbardziej barokowa fontanna, gwarantująca niesamowite efekty wizualne dzięki skałom, masywnym ornamentom i strumieniom wody, które reprezentują trzy rzeki.

Promenada 100 Fontann, Zdjęcie: © M. Benedetti, villadestetivoli.info

Promenada 100 Fontann, Zdjęcie: © M. Benedetti, villadestetivoli.info

Fontanna Neptuna. © Sibilla Albunea, http://www.sibillaalbunea.it/

Fontanna Neptuna. © Sibilla Albunea, http://www.sibillaalbunea.it/

Patrząc od strony willi, po lewej stronie można ujrzeć misternie zdobioną z zewnątrz Grotę Diany (Grotta di Diana). Fontanna Smoków znajduje się w sercu ogrodu, poniżej trzypiętrowej promenady 100 fontann. Legenda głosi, że została ona ukończona w jedną noc we wrześniu 1572 roku, jako hołd dla papieża Grzegorza XIII, który tam gościł i którego herb rodziny zawierał skrzydlate smoki. W niższej części znajduje się Rotonda dei Cipressi, okrągły plac z ogromnymi, wiekowymi drzewami. W końcu dochodzimy do tej, która wywiera największe wrażenie: Fontanny Neptuna, wykonanej przez Gian Lorenzo Berniniego  i odrestaurowanej w XX wieku.

 

Konkurs na najpiękniejsze patio, Kordoba, Hiszpania

Prywatne dziedzińce w Kordobie kryją ogrody dostępne dla zwiedzających w maju każdego roku, w dorocznym festiwalu ‘de los Patios Cordobeses’.

Festiwal ‘Los Patios’ odbywa się co roku w Kordobie w połowie maja, kiedy wiosna już na dobre zagości w słonecznej Hiszpanii. Festiwal opiera się na konkursie, w którym uczestnicy – właściciele patio w  określonych godzinach udostępniają je do zwiedzania turystom i wszystkim chętnym, aby obejrzeć i ocenić te piękne kompozycje. W czasie trwania festiwalu najbardziej znaczące posiadłości otwierają swoje podwoje dla odwiedzających, aby i oni mogli zachwycać się pełnym rozkwitem w każdym patio. Wszystkie razem zamieniają się one wtedy w piękne, przydomowe ogrody.

 

© Consorcio de Turismo de Córdoba, http://share.spain.info/

© Consorcio de Turismo de Córdoba, http://share.spain.info/

Festiwal ‘Los Patios in Córdoba’. © http://patios.cordoba.es/

Festiwal ‘Los Patios in Córdoba’. © http://patios.cordoba.es/

Festiwal stał się również jedną z najbardziej znaczących imprez dla miasta. Jest to bardzo aktywne święto, dlatego też konkurs podzielono na dwie części: poza tradycyjnymi teraz również te nowoczesne patia mogą brać w nim udział. Podczas wizyty w stolicy ogrodów podwórkowych, podziwiając ich piękno oraz różnorodność, można również zauważyć, że tradycja jest wciąż bardzo żywa pośród obecnych pokoleń i także nowoczesne domy adaptują ten charakterystyczny styl zabudowy mieszkaniowej w Kordobie.

Załączony film jeszcze lepiej oddaje piękno festiwalu w Kordobie, klimat oraz urok tych miejsc:


© All rights Spain-holiday.com

Ogród Majorelle, Marakesz, Maroko

Ogród botaniczny stworzony przez francuskiego malarza Jacques Majorelle w 1924 roku i odrestaurowany przez Yves Saint Laurent i Pierre Bergé w 1980 roku.
© jardinmajorelle.com

© jardinmajorelle.com

Ogród zajmuje powierzchnię pięciu hektarów. Kolekcje kaktusów, roślin egzotycznych i drzew zostały tak uformowane i rozmieszczone, aby uwydatniać unikalne piękno każdej z nich. Ścieżki prowadzą nas w miejsca, gdzie możemy dokładnie się przyjrzeć jak obecnie muzeum powstałe w zabytkowej willi wyróżnia się intensywnymi kolorami, wśród których dominuje niebieski pigment „Majorelle blue” – ultramaryna.

Zbiorniki wodne, strumienie i fontanny wprowadzają  w to miejsce iście rajski spokój. Delikatny dźwięk szemrzącej wody akompaniuje z muzyką bilbili w ogrodzie oraz niezliczonej ilości innych gatunków ptaków, które odnalazły tutaj swój Eden, takich jak: modraszki zwyczajne, kosy, wróble domowe, rudziki, szare pliszki i turkawki.

Ogród Majorelle należy do miejsc w Maroku najbardziej uczęszczanych przez turystów. Fakt ten nie powinien dziwić, ponieważ urok tego miejsca jest niepodważalny. Egzotyczna mieszanka kolorów, architektury i niespotykanych gatunków roślin stanowi niezwykłe połączenie, przez co Ogród Majorelle na długo zapada w pamięć.

© Wikimedia Commons

© Wikimedia Commons

Przykład kontrastu między kobaltem a jaskrawą żółcią, powszechny w ogrodzie Majorelle.   © Bjørn Christian Tørrissen

Przykład kontrastu między kobaltem a jaskrawą żółcią, powszechny w ogrodzie Majorelle.
© Bjørn Christian Tørrissen

 

Dziękujemy za pierwszą wspólną podróż. Mamy nadzieję, że udało nam się Państwa zainspirować i zachęcić do towarzyszenia nam następnym razem.

Pozdrawiamy,

Zespół MyGreenSpace

 

 

Źródła:

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>