Archiwum miesiąca: Wrzesień 2015

W ostatnim artykule o hostach przedstawiamy odmiany, które wyróżniają się na tle innych odmian. Są to odmiany: ‘Krossa Regal’, ‘Regal Splendor’, ‘Stiletto’ oraz ‘White Feather’.

 

 

Bardzo duże rośliny o charakterystycznym, wzniesionym, dostojnym pokroju. Odmiana odporna na ślimaki. WYSOKOŚĆ – 75 cm SZEROKOŚĆ – 90 cm LIŚCIE – […]

więcej »

Przed nami piąta odsłona konkursu „Poznaj rośliny MyGreenSpace”. Wszelkie informacje i regulamin konkursu znajduje się na naszym blogu.

Jeśli wiesz co to za roślina, wejdź na nasz profil na FB i w komentarzu pod postem udziel poprawnej odpowiedzi. Osoba, która pierwsza napisze komentarz pod postem na naszej stronie na FB z poprawną odpowiedzią […]

więcej »

W poprzednim artykule przedstawiliśmy Wam pierwszą część (link do Części 1) z listą gatunków do zastosowania w potrawach. Teraz czas zapraszamy do drugiej części artykułu.

Aby dowiedzieć się na temat jadalnych części roślin sprawdźcie artykuł: Fascynujący świat smaków i kolorów w kuchni: Jadalne kwiaty i inne części roślin.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Jadalne: kwiaty, […]

więcej »

Zakładając ogród musimy pamiętać nie tylko o właściwym doborze roślin do panującego na działce siedliska oraz o pielęgnacji, ale również o szkodnikach i chorobach, które mogą atakować nasze rośliny.

Funkie są dosyć odporne na większość chorób i szkodników, jednak szkodnikiem, który może uszkodzić blaszki liściowe funkii jest ślimak, który pojawia się późno wiosną i wczesną jesienią. […]

więcej »

Przed nami czwarta odsłona konkursu „Poznaj rośliny MyGreenSpace”. Wszelkie informacje i regulamin konkursu znajduje się na naszym blogu.

Jeśli wiesz co to za roślina, wejdź na nasz profil na FB i w komentarzu pod postem udziel poprawnej odpowiedzi. Osoba, która pierwsza napisze komentarz pod postem na naszej stronie na FB z poprawną odpowiedzią […]

więcej »

W poprzednim artykule omawialiśmy zagadnienie dotyczące zastosowania kwiatów w potrawach. Wiemy już, w jakiej formie możemy spożywać jadalne części roślin: świeże, suszone, krystalizowane i kandyzowane. Dowiedzieliśmy się również jakich roślin nie wolno używać w kuchni. W tym artykule przedstawimy Wam gatunki roślin z jadalnymi częściami, ich zastosowania i inne ciekawostki.

Nasturcja większa (Tropaeolum majus)

Jadalne: […]

więcej »

Jeśli macie wątpliwości jak wykonujemy cięcia lub zabiegi pielęgnacyjne funkii, ten artykuł jest dla Was.

Warto zająć się tymi roślinami i poświęcić im nieco uwagi na jesieni, aby w następnym roku na wiosnę cieszyły oko w naszym ogrodzie przydomowym. 

CIĘCIE

Cięcie wykonujemy od końca października do końca listopada. Tuż nad ziemią ścinamy wszystkie zeschnięte […]

więcej »

Przed nami trzecia odsłona konkursu „Poznaj rośliny MyGreenSpace”. Wszelkie informacje i regulamin konkursu znajduje się na naszym blogu.

Jeśli wiesz co to za roślina, wejdź na nasz profil na FB i w komentarzu pod postem udziel poprawnej odpowiedzi. Osoba, która pierwsza napisze komentarz pod postem na naszej stronie na FB z poprawną […]

więcej »

Rośliny zdobią ogród, naszą własną zieloną przestrzeń. Ale mogą zdobić również nasz talerz. W tym artykule przedstawimy nietypowy, ale jakże ostatnio coraz bardziej popularny i znany sposób zastosowania roślin w kuchni. To fascynujący świat smaków i kolorów.

Kuchnia może być niezwykle aromatyczna i “kwitnąca” dzięki jadalnym kwiatom. Nadają naszym potrawom egzotyczny i wyrafinowany wygląd, […]

więcej »

Minimalizm w ogrodzie według Artura

Przez dnia 10 września 2015

Koncepcja ogrodu minimalistycznego świetnie sprawdza się zwłaszcza w ogrodach przydomowych o niewielkiej powierzchni. Ważne jest, aby styl ogrodu korespondował z samą bryłą budynku i stanowił przedłużenie funkcji domu. Ogród okala budynek z każdej strony, ale każda z nich ma inną funkcję.

Rzut projektu

Strefa wejściowa Geometryczna rabata wokół domu Bylinowa rabata utrzymana w dominujących barwach […]

więcej »