Archiwum miesiąca: Styczeń 2015

Rabata na stanowisko półcieniste

Przez dnia 30 stycznia 2015

Przedstawiamy projekt rabaty przystosowanej do miejsca półcienistego. Możecie potraktować ten projekt jako inspirację dla Waszych ogrodów.

Rabata półcienista ma geometryczny kształt o wymiarach 3x 3m. Nadaje się do półcienistej części ogrodu, przy wschodnich lub zachodnich ścianach budynku oraz przy wysokich murach, które przez kilka godzin dziennie rzucają cień.

Rabata złożona jest z różnej wysokości krzewów i bylin o […]

więcej »

W tym artykule przedstawimy żywopłoty iglasto – liściaste, czyli mieszane. Ten typ żywopłotu odznacza się ogromną różnorodnością gatunków roślin. Posadzone naprzemiennie lub obok siebie bądź w kilku rzędach, zachwycą o każdej porze roku formą i barwą.  

Żywopłoty mieszane są dobrą alternatywą dla architekta krajobrazu podczas projektowania ogrodów ze względu na możliwość utrzymania ciągłości atrakcyjności […]

więcej »

Rabata o nieregularnym kształcie

Przez dnia 23 stycznia 2015

Przedstawiamy projekt rabaty o nieregularnych kształtach. Nadaje się do ogrodów ze swobodnymi krawędziami nawierzchni, a więc do ogrodów mających charakter naturalny.

Możecie potraktować to jako inspirację przy projektowaniu ogrodów.

Rabata o nieregularnych kształtach została zaplanowana z przeznaczeniem zagospodarowania przestrzeni wokół elementu ozdobnego, w tym przypadku wokół kamiennej fontanny z kulą. Rabata jest przystosowana na stanowisko […]

więcej »

W dzisiejszym artykule przedstawimy zagadnienie dotyczące żywopłotu liściastego. Takie żywopłoty mogą stanowić ciekawy element w ogrodzie, pod warunkiem, że umiejętnie skomponujemy rośliny liściaste, wykorzystując ich dekoracyjne zalety.

Żywopłoty liściaste stosowane w naszych ogrodach gwarantują ogromną różnorodność liści, form i pokrojów a nawet kolorów. Zmieniają swój wygląd zgodnie z cyklem zmiany pór roku. W zależności […]

więcej »

Rabata na stanowisko słoneczne

Przez dnia 16 stycznia 2015

Przedstawiamy projekt rabaty odpowiedniej na miejsca w pełni nasłonecznione. Możecie potraktować ją jako inspirację dla Waszych ogrodów przydomowych.

Rabata słoneczna o geometrycznym kształcie o wymiarach 3x 3m. Nadaje się na słoneczne miejsca, zwłaszcza jako ozdobna wyspa zieleni na środku trawnika lub jako rabata reprezentacyjna w części frontowej ogrodu.

Aranżacja rabaty składa się z […]

więcej »

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących żywopłotów. Żywopłoty stanowią nieodłączną część ogrodu przydomowego, nadają się także do terenów publicznych. Pełnią wiele różnych funkcji m.in.: funkcja wiatrochronna, osłaniająca wzdłuż ogrodzenia, wydzielająca poszczególne części ogrodu, funkcja obwódek rabat i wiele innych. Żywopłot w większości przypadków stanowi efektowne i zielone tło dla innych roślin. Dziś zaczniemy od żywopłotów iglastych.

więcej »


Ochrona roślin na zimę

Przez dnia 2 stycznia 2015

Okres zimowy to czas, kiedy odpoczywamy od ogrodniczych prac, ale nie można zapomnieć o roślinach wrażliwych na mrozy. Należy zapewnić im właściwą ochronę, aby przetrwały najtrudniejszy dla nich okres i bez szwanku przeszły do kolejnego sezonu. Radzimy, jak i czym ochronić rośliny przed zimą.

Rośliny osłaniamy dopiero wtedy, gdy nadejdzie lekki mróz do -5° C, […]

więcej »