Archiwum miesiąca: Listopad 2014

Przedmiotem opracowania jest koncepcja zagospodarowania ogrodu przydomowego na dużej działce podmiejskiej o podłużnym kształcie. Dom znajduje się w centralnej części i dzieli teren na niemalże równe połowy, co ułatwia wyznaczenie stref funkcjonalnych – wejściowej, reprezentacyjnej, oraz wypoczynkowej za domem, połączonej ze strefą mateczną, niewielkim ogródkiem warzywnym i mini  więcej »

Ilość substancji odżywczych w glebie jest bardzo istotną informacją, od której zależeć będzie czy możemy sobie pozwolić na nasadzenia z roślin wymagających czy lepiej poprzestać na roślinach o małych wymaganiach w stosunku do siedliska.

Gleba posiadająca mało substancji odżywczych to gleba jałowa. W przypadku gdy chcemy wzbogacić naszą glebę, tak aby rośliny mogły […]

więcej »

Rabata cienioznośna

Przez dnia 21 listopada 2014

Przedstawiamy projekt rabaty odpowiedniej na siedliska zacienione lub półcieniste. Możecie wykorzystać ją w swoich ogrodach przydomowych.

Rabata o nieregularnym kształcie i zaokrąglonych kształtach. Polecana do ogrodów naturalistycznych o swobodnie zarysowanych ścieżkach. Dominującym kolorem jest tu zieleń świerka pospolitego ‘Pusch’ oraz jałowca sabińskiego, która jest dopełniana przez barwę czerwoną w postaci owoców ognika szkarłatnego, […]

więcej »

O tym jak ważne jest określenie odczynu gleby świadczy fakt, że źle dobrane rośliny w stosunku do kwasowości gleby mogą przejawiać pewne wady niepożądane lub mieć zahamowany wzrost.

W naszym ogrodzie sami możemy sprawdzić pH gleby i dobrać odpowiednie rośliny, aby zapewnić im dobry wzrost i rozwój.

W każdym sklepie ogrodniczym możemy kupić odpowiedni […]

więcej »

Ogród w stylu Arts&Crafts

Przez dnia 14 listopada 2014

Projekt ogrodu stylem nawiązujący do nurtu Arts & Crafts. Jego tajemniczy klimat udało się stworzyć dzięki zastosowaniu wysokiej roślinności, która jednocześnie dzieli ogród na wnętrza o różnej funkcji i przeznaczeniu.

Znajduje się tam miejsce na spokój i relaks w cichym zakątku oraz na zabawy z dziećmi lub rekreację na świeżym powietrzu. Ogród przydomowy ma zachwycać naturalnością, […]

więcej »

W zeszłym tygodniu mówiliśmy o tym jak poprawnie wykonać inwentaryzację terenu i zaktualizować mapę.Po przygotowaniu aktualnej mapy naszego ogrodu musimy wykonać szereg analiz pozwalających nam określić warunki glebowe jakie panują na naszej działce oraz zaplanować zabiegi polepszające kondycję gleby.

Należy zbadać jej pH, określić czy gleba jest przepuszczalna (piaszczysta) czy zwięzła (gliniasta) lub […]

więcej »

Rabata w stylu nowoczesnym

Przez dnia 7 listopada 2014

Rabata w stylu  nowoczesnym o regularnych wymiarach. Odpowiednia do ogrodów przydomowych o stylistyce modernistycznej, z geometrycznym układem ścieżek i mocnymi kontrastami w przestrzeni ogrodowej.

Projekt rabaty nawiązuje do nowoczesnej bryły budynku.

Dobór gatunkowy jest podyktowany przede wszystkim względami funkcjonalnymi, o czym świadczy zastosowanie mało wymagających traw, takich jak miskant chiński ‚Zebrinus’, Turzyca […]

więcej »

Jeśli dokonaliśmy już decyzji o zaprojektowaniu samemu przestrzeni ogrodu powinniśmy przygotować aktualną mapę, która posłuży nam do stworzenia wstępnej koncepcji lub projektu ogrodu.

Do tego potrzebujemy mapy do celów projektowych, gdzie będzie zorientowany budynek naszego domu. Taka mapa powinna znaleźć się w projekcie architektonicznym budynku. Jeśli nie dysponujemy taką mapą, możemy ją uzyskać […]

więcej »